پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه ویسکوز چیست؟ آشنایی با پارچه ویسکوز و نحوه تولید ویسکوز
پارچه ویسکوز نرم و سبک وزن بسیاری از کمد لباس ها و خانه ها را تشکیل می دهد و از اواخر دهه 1800 مورد استفاده قرار گرفته است. ویسکوز از درختان به دست می آید، اما به اندازه سایر انواع ریون مانند مودال سازگار با محیط زیست نیست، زیرا در فرآیند تولید از غلظت بالایی از مواد شیمیایی استفاده می شود. تولید ویسکوز ارزان است و پارچه ای همه کاره است که برای اقلام لباسی مانند بلوز، لباس و کت و در اطراف خانه در فرش و اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می شود.


ویسکوز چیست؟
ویسکوز نوعی پارچه ابریشم مصنوعی نیمه مصنوعی است که از خمیر چوب ساخته شده است که به عنوان جایگزین ابریشم استفاده می شود، زیرا پارچه ای مشابه و احساس صافی با مواد لوکس دارد. اصطلاح “ویسکوز” به طور خاص به محلول خمیر چوب که به پارچه تبدیل می شود اشاره دارد. ویسکوز اولین بار در سال 1883 به عنوان ابریشم مصنوعی ارزان‌تر تولید شد.
ویسکوز چگونه ساخته می شود؟
ویسکوز از خمیر چوب درخت مانند راش، کاج و اکالیپتوس ساخته می شود، اما می تواند از بامبو نیز تهیه شود. ویسکوز به دلیل مواد شیمیایی زیادی که در فرآیند ویسکوز دخیل هستند، مانند هیدروکسید سدیم و دی سولفید کربن، نیمه مصنوعی است.

فرآیند تولید ویسکوز در پنج مرحله خلاصه می شود:

1. این گیاه به شکل خمیر چوب خرد می شود و مواد شیمیایی حل شده مانند هیدروکسید سدیم، محلول قهوه ای خمیر چوب را تشکیل می دهند.
2. سپس این خمیر چوب قهوه ای شسته، تمیز و سفید می شود.
3. برای ایجاد الیاف، خمیر با دی سولفید کربن تصفیه می شود و سپس در هیدروکسید سدیم حل می شود تا محلولی به نام ویسکوز ایجاد شود.
4. محلول ویسکوز با فشار وارد یک اسپینر می شود که دستگاهی است که رشته هایی به نام سلولز بازسازی شده ایجاد می کند.
5. این سلولز بازسازی شده به نخ ریسیده می شود، که سپس می توان آن را بافته یا در پارچه ریون ویسکوز بافته کرد.
ویسکوز چه ویژگی هایی دارد؟
اگر به دنبال ماده ای سبک با پارچه ای زیبا، پوششی براق و حسی نرم هستید، ویسکوز گزینه بسیار خوبی است. نسبتا ارزان است و می تواند لوکس بودن را با قیمت بسیار پایین تری منتقل کند. همچنین به خوبی با الیاف دیگر مانند پنبه، پلی استر و اسپندکس ترکیب می شود.

جاذب. ریون ویسکوز گرما را به دام نمی اندازد، اما آب و عرق را نیز به خوبی جذب می کند و برای تی شرت ها و لباس های ورزشی عالی است.
سبک وزن. ویسکوز بسیار مطبوع است که آن را برای بلوزها و لباس های تابستانی مناسب می کند.
قابل تنفس این یک پارچه بسیار سبک است که به بدن نمی چسبد، بنابراین برای لباس های هوای گرم مناسب است.
نرم. در حالی که این ماده شبیه ابریشم است، مانند پنبه است.
شکل را حفظ می کند. پارچه الاستیک نیست، اما می تواند با منسوجات دیگر مانند اسپندکس ترکیب شود تا کشش بیشتری داشته باشد.
سریع رنگ کنید ویسکوز حتی پس از استفاده طولانی مدت و شستشو می تواند رنگ را بدون محو شدن نگه دارد.
نحوه مراقبت از ویسکوز
لباس‌های ویسکوز باید خشک شوند و گاهی اوقات درمان‌های لکه‌ای می‌تواند منجر به لکه‌های دائمی شود. می تواند کشیده شود و در صورت خیس شدن بسیار ضعیف تر می شود.

اگر تصمیم به شستشوی ویسکوز دارید، همیشه با دست در آب سرد بشویید تا از هرگونه خونریزی رنگ جلوگیری شود. از یک شوینده ملایم استفاده کنید و به آرامی روی پارچه بمالید. اجناس را منقبض یا فشار ندهید تا کشیده نشود. آب را بشویید و تکان دهید و آویزان کنید یا صاف کنید تا خشک شود.

3 ملاحظات زیست محیطی در تولید پارچه ویسکوز
هنگام در نظر گرفتن پایداری، ویسکوز به دلیل هدر رفتن آب در فرآیند تولید، اشباع شدن مواد شیمیایی و تخریب اکوسیستم‌های محلی، گزینه سازگار با محیط‌زیست نیست. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از خرید ویسکوز در نظر بگیرید:

1. جنگل زدایی. در حالی که چوب برای ساخت ویسکوز را می توان به طور پایدار برداشت کرد، اغلب از جنگل های با رشد پایدار به دست نمی آید، جنگل های طبیعی بزرگ را از بین می برد و بر اکوسیستم های محلی تأثیر منفی می گذارد.
2. مواد شیمیایی سمی. در تولید ویسکوز از غلظت بالایی از مواد شیمیایی سمی استفاده می شود که هوا و آب را آلوده می کند. گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، کربن، دی سولفید و سولفید هیدروژن در انتشارات هوا در اطراف سایت‌های تولید ویسکوز یافت می‌شوند. اگرچه می توان از مواد شیمیایی در سراسر چرخه تولید استفاده مجدد کرد، اما این فرآیند کاملی نیست و تولید انواع دیگر ریون مانند مودال، تنسل و لیوسل تمیزتر است.
3. ضایعات آب. تولید ویسکوز از آب زیادی هم در آبیاری درختان و هم در فرآیند تبدیل آن درختان به پارچه استفاده می کند.
ویسکوز زیست تخریب پذیر است و از یک منبع تجدید پذیر ساخته شده است، با این حال، تاثیر زیست محیطی تولید ویسکوز هنوز بالاست.

تفاوت بین ویسکوز و پلی استر چیست؟
در حالی که بسیاری ویسکوز و پلی استر را مشابه یکدیگر می دانند، تفاوت های زیادی بین این دو ماده وجود دارد.

پلی استر و ریون هر دو از الیاف بلند ساخته می شوند، اما پلی استر یک الیاف مصنوعی است، در حالی که ویسکوز نیمه مصنوعی است، یعنی از الیاف طبیعی اما مواد شیمیایی در فرآیند استفاده می کند.
پلی استر رطوبت بیشتری را جذب می کند در حالی که ویسکوز جاذب تر است.
پلی استر سریعتر خشک می شود و به راحتی ویسکوز چروک نمی شود.
پلی استر قوی تر است و جمع نمی شود.
احتمال قرص ویسکوز بیشتر است

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید.

اکبر حقی زهابی

تلفن های تماس

09169558627

09930699356

ایمیل:Akbar.z1351@gmail.com

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما